Jakie są najczęstsze awarie okien i czy da się je naprawić
Wydawać by się mogło, że okno jest tak prostą konstrukcją, że nie ma się w nim co popsuć. Jednak nawet najprostsze mechanizmy z biegiem lat zużywają się lub padają ofiarami uszkodzeń mechanicznych, np. po użyciu wobec nich zbyt dużej siły. Wbrew pozorom naprawa okien jest bardzo pożądaną usługą. Kiedy warto wezwać fachowca, by zajął się naszym oknem?
Popularne usterki
Czym, poza wybitą szybą, może objawiać się usterka okna? Najwięcej problemów sprawiają mechanizmy w oknie, odpowiedzialne za otwieranie i zamykanie okna. Czasami okazuje się, że okno nie chce dać się zamknąć, mimo wielu prób przestawiania w nim klamki. Wiele osób ma też problem z ustawieniem okna w pozycji uchylnej – okno daje się tylko całkowicie otworzyć. Problem może być awaria rozwórki, brud, który zebrał się okuciach okien, opadnięcie okna na zawiasach lub problemy z klamką, która nie domyka się do końca Warto, by przyczynę zdiagnozował specjalista, który od razu naprawi nasze okno i odpowiednio je zakonserwuje, aby działało bezawaryjnie przez długi czas.
Jak unikać awarii?
Czy istnieje jakiś sposób, dzięki któremu można uniknąć awarii okna? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Odpowiednie dbanie o okna na pewno wydłuży ich żywotność. Regularne mycie okien ich okuć nie tylko wpływa dobrze na ich estetykę, ale również pozwala na oczyszczenie odkrytych mechanizmów z brudu i kurzu. Przy usterce jednego okna warto wezwać serwis, który przy okazji zajmie się konserwacją pozostałych okien – podreguluje je i nasmaruje. Jednak nawet taka pielęgnacja okien nie daje nam stuprocentowej gwarancji, że okna nigdy się nie zepsują. Pamiętajmy, że są one często otwierane i zamykane, przez co mechanizmy poddawane są częstym obciążeniom. Z czasem mogą się po prostu zużyć. Otwierając i zamykając okno powinniśmy robić to delikatnie: nie trzaskać skrzydłem i nie szarpać klamki z całej siły. Dzięki temu wydłużymy stanowczo żywotność mechanizmów. Gdy chcemy w mieszkaniu zrobić przeciąg, zabezpieczmy skrzydła okien tak, by nie miały możliwości trzasną z całej siły ani o ścianę, ani o okucie.