Ogród zimowy – definicja | budowa ogrodu zimowego: poradnik
Na postawione powyżej pytanie najprościej jest odpowiedzieć następująco – to ogród, którym można zajmować się również mimo zimy. Pierwsze ogrody zimowe powstawały już w XVII w., kiedy to wśród europejskiej arystokracji rozpowszechniła się moda na posiadanie oranżerii. Były to w dużym stopniu oszklone budowle, stąd dziś ogrody zimowe mylnie są z nimi właśnie i ze szklarniami utożsamiane. Początkowo z dużymi tylko oknami, projektowane były w stylu klasycystycznym lub gotyckim. Jednak w XIX w. pojawiły się pierwsze konstrukcje ze stali i szkła. Ciekawostką jest fakt, że szybko zostały udostępnione szerszej publiczności. Pierwszy taki przybytek powstał w latach 1842–46 w londyńskim Regent’s Park, szybko zyskując uznanie wśród miłośników targów kwiatowych oraz jako miejsce spotkań towarzyskich. W dzisiejszym rozumieniu ogrody zimowe służą do uprawy warzyw odpornych na mrozy lub roślin dekoracyjnych. Przy nagłych spadkach temperatury i opadach śniegu bytujące wewnątrz rośliny mogą popadać w letarg i przestać się rozwijać, jednak powrócą do cyklu wegetacyjnego, gdy tylko zostaną oświetlone przez promienie słoneczne. Ogrody zimowe zakłada się wszędzie tam, gdzie pokrywa śnieżna nie utrzymuje się przez kilka miesięcy z rzędu i nie ma znacznych mrozów.
Budujemy ogród zimowy
Warunki klimatyczne w Polsce odstręczają od stawiania u siebie tego typu konstrukcji, mimo to takowe powstają. Mało tego – cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Jak więc skutecznie zbudować ogród zimowy? Podpowiadamy kilka rozwiązań.
Pierwszy jest projekt. Pomimo przepisów prawa budowlanego, które nie wymagają od inwestora uzyskania zezwolenia na postawienie takiej budowli na własnej działce, warto jest udać się do profesjonalnego architekta, który poza zaprojektowaniem jej, podpowie również technologię w jakiej warto wykonać konstrukcję i pomoże oszacować koszt inwestycji.
Następnie należy znaleźć producenta stolarki otworowej i zamówić elementy konstrukcji. Dobrym wyborem będzie stolarka aluminiowa, która jest wysoce trwała, odporna na korozję i działania czynników atmosferycznych. Gdy jest dodatkowo odpowiednio zabezpieczona przez producenta, ma również wysokie właściwości termoizolacyjne. I, co istotne, całkiem łatwo się ją montuje!
Kolejnym krokiem jest przygotowanie fundamentu. Gdy będzie przygotowany niewłaściwie, konstrukcja nie będzie dobrze chronić wnętrza, może przeciekać, przemarzać i być zwyczajnie niestabilna. Źle wykonany fundament może również przyczynić się do pękania szklanego pokrycia dachu. Dobry fundament powinien mieć izolacje przeciwwodną i termiczną.
Złożenie i oszklenie całej konstrukcji to stosunkowo najtrudniejszy element całego przedsięwzięcia i może trwać nawet kilka dni. Kiedy już jednak taka konstrukcja powstanie, przychodzi czas na jej szklenie. Jeśli zdecydujemy się na szyby zespolone, uzyskamy wyjątkowo dobry efekt termoizolacyjny. Trzeba jednak wiedzieć, że poprzez sklejanie dużych tafli materiału szyby takie są wyjątkowo ciężkie, zatem trudno będzie oszklić np. dach. Trudnościom takim zapobiega się jednak jeszcze na etapie projektowania, dzieląc dach na mniejsze części i stosując system podpórek. Po zakończeniu tej czynności pozostaje nam już tylko wykończyć całość wewnątrz i cieszyć się wspaniałym ogrodem zimowym!