Elementy wpływające na izolacyjność termiczną okna
Okno to nie tylko dbałość o estetykę budynku oraz zapewnienie odpowiedniej ilości światła do wnętrza mieszkania. Istotne znaczenie ma przede wszystkim izolacyjność termiczna. Dlatego przy zakupie produktu trzeba zwrócić uwagę na poziom współczynnika przenikania ciepła. Jakie jeszcze elementy należy uwzględnić?
Izolacyjność termiczna okna uzależniona jest od poziomu współczynnika przenikania ciepła U. Wartość ta wykorzystywana jest do charakterystyki wielkości strat ciepła, które są rezultatem różnicy między temperaturą wewnątrz pomieszczenia i warunkami panującymi na zewnątrz. Ostateczny efekt uzależniony jest od wypadkowej wartości U dla ramy (UF) oraz szyby (UOS) i wartości mostka termicznego.
Parametr przenikania ciepła przez szyby (UOS)
Największe znaczenie ma parametr przenikania ciepła przez szyby. Wynika to z jej zasadniczego udziału w całej powierzchni okna. Izolacyjność termiczna komponentu zależy od składu chemicznego i struktury szyby. Ważna jest także konstrukcja pakietu szybowego.
Jakość termiczna ramy okiennej
Duże znaczenie dla izolacji cieplnej okna ma przenikanie ciepła przez ramy okienne. Podkreślić należy fakt, że producenci niejednokrotnie traktują współczynnik przenikania ciepła dla szyby jako parametr U dla całego produktu. Nie uwzględnia się jakości termicznej ramy okna. Jest to duża nieprawidłowość, która wpływa na zafałszowanie wyników. Udział ramy w całej powierzchni komponentu kształtuje się na poziomie 30, a nawet 50%.
Na izolacyjność termiczną ramy wpływ ma materiał. Natomiast szerokość profilu oraz ilość komór nie ma w tej kwestii istotnego znaczenia. Zauważyć należy, że okna PCV wzmacnia się stalą. Nie jest to najlepszy izolator ciepła. Dlatego też wskazana struktura w dużym zakresie odpowiada za straty ciepła.