Okna PCV: energooszczędność | Ilość komór w profilu – znaczenie
Poszukując okien PCV, które zapewnią nam dobrą termoizolację należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na grubość profilu, z którego wykonane jest okno. Oferowane na rynku profile można podzielić na dwa rodzaje: węższe (58-63 mm) i szersze (70-90 mm). Testy okien pokazują, że dobre właściwości termoizolacyjne pojawiają się, gdy profil jest stosunkowo szeroki. Można wtedy osadzić w nim bardziej złożone układy szyb, na przykład 3, 4 a nawet 5 szyb zespolonych (klejonych), pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny (argon, ksenon, neon, krypton itp.) tworzący barierę termiczną. Ale przez to całkowita grubość okna przekracza 100 mm i jest to już słusznych rozmiarów instalacja. Właściwości termoizolacyjne samej szyby określa współczynnik Ug, zaś całej konstrukcji – Uw. Warto sprawdzać dane w dokumentacji technicznej, dla zwykłego polskie normy określają współczynnik Uw na 1,6 W/(m²K), producenci oferują jednak okna z Uw o wartości 1,3 W/(m²K), ale okna naprawdę energooszczędne powinny go mieć w wartości poniżej jednego.
Okna, których konstrukcja wykonana jest z PCV mają we wnętrzu profili okiennych komory. Dzięki ich obecności wzmacnia się cała konstrukcja okna, zwiększają się też jego właściwości termoizolacyjne
i możliwości tłumienia hałasu. Producenci jako jedno z usprawnień wprowadzają do budowy profilu coraz większą liczbę komór sugerując, że dzięki temu okna są energooszczędne. Jak to się przekłada na charakter okien i czy te z dużą liczbą komór rzeczywiście chronią lepiej?
Ile powinno być komór w profilu okna?
Przy średniej grubości profilu liczba komór w nim wynosi najczęściej 5-6, jednak samo zwiększanie tej liczby niewiele da, jeśli chodzi o lepszą termoizolacyjność, jeśli nie idzie w parze ze zwiększeniem grubości profilu. Dlatego z reguły okna wąskoprofilowe kryją w profilach 3-4 komory, a szerokie, energooszczędne – 7 a czasem nawet więcej. Poprawa parametru Uw wystąpi wtedy, gdy komora ma szerokość przynajmniej 5 mm, stąd wąskoprofilowe okna z 5 komorami nie są bardziej energooszczędne od tych mających 4. Ponadto komory mieszczą w sobie stalowe lub aluminiowe wzmocnienie konstrukcji profilu, dzięki czemu okno jest sztywniejsze, odprowadzają też z wnętrza wilgoć, która mogła się tam dostać lub skroplić. Wąski, ale wielokomorowy profil może być mniej stabilny i sztywny, a przez to podatny na pracę ramy, ościeżnicy i ulegać wpływom sił pracujących
w ścianach budynku. Należy jednak pamiętać, że ilość komór w profilu to nie jedyny determinant energooszczędności okien, ważne są jeszcze parametry pakietu szybowego oraz, o czym często się zapomina, właściwe obsadzenie i uszczelnienie całej konstrukcji okna. Dopiero spełnienie tych warunków zapewni znaczące ograniczenia w emisji energii cieplnej poprzez stolarkę okienną.