Jak samodzielnie regulować okna i dlaczego warto to robić?
Każde okno powoli zużywa się pod wpływem otwierania i zamykania, a także na skutek oddziaływania warunków atmosferycznych, czyli promieniowania UV, wilgoci, zmian temperatur. Okna, szczególnie te o większych rozmiarach, mają też tendencję do opadania. Właściwie już po pierwszych kilku miesiącach od zamontowania można zauważyć, że okna zmieniły pozycję. Dlatego też regulacja okuć okiennych to jeden z podstawowych warunków przeciwdziałania problemom z otwieraniem i zamykaniem czy powstawaniem nieszczelności. W dalszej części naszego wpisu dowiesz się, dlaczego warto regulować okna i czy można to zrobić samodzielnie.
Dlaczego należy regulować okna?
Okna PCV powinny być regulowane przynajmniej dwa razy do roku, najlepiej sezonowo, czyli latem i przed nadejściem zimy. Co ważne, regulację należy przeprowadzić nawet wtedy, gdy nie pojawiają się jeszcze żadne problemy z użytkowaniem, gdyż jest to najlepszy sposób, aby im przeciwdziałać. Dzięki temu można skutecznie uniknąć zjawiska „opadania” skrzydeł okiennych. Jest to również sposób na zwiększenie szczelności okien poprzez zwiększenie docisku skrzydła, a także umożliwi lepsze kontrolowanie ilości powietrza przedostającego się przez okno, co jest bardzo ważne dla prawidłowej wentylacji latem.
Jeśli nie przeprowadzasz sezonowej regulacji, powinieneś ją wykonać wtedy, gdy zauważysz problemy związane ze szczelnością okien lub zamykaniem i otwieraniem. W tych przypadkach bardzo często przyczyną jest właśnie zmiana pozycji skrzydeł, a umiejętna regulacja pozwoli uniknąć konieczności wzywania fachowców, a w skrajnych przypadkach nawet wymiany okien. Zignorowanie początkowych problemów może doprowadzić do tego, że okna przestaną być szczelne, co przyczyni się do znacznego obniżenia temperatury w pomieszczeniach.
Czy można samodzielnie regulować okna?
Regulacja okien nie jest szczególnie trudna, więc jeśli posiadasz nieco chęci i smykałkę do majsterkowania, jesteś w stanie to zrobić samodzielnie. Jeżeli jednak obawiasz się tego zadania lub zauważasz poważne problemy z otwieraniem i zamykaniem okien, lepiej skorzystać z usług fachowców.
W sezonie zimowym celem będzie skontrolowanie rolek ryglujących w skrzydle i ustawienie ich w taki sposób, aby zapewnić szczelność okna. W celu zwiększenia siły docisku, należy przesunąć rolki ryglujące w taki sposób, aby znajdowały się bliżej uszczelek. Po ustawieniu sprawdź, czy okno się bezproblemowo domyka. Jeśli nie, najpewniej okno zostało dociśnięte za mocno i trzeba je nieco odsunąć od uszczelek. W sezonie letnim trzeba zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniach, więc warto zmniejszyć siłę docisku skrzydła do ościeżnicy. Aby tego dokonać, postępuj odwrotnie niż w przypadku regulacji zimą.
Jeśli pojawiają się problemy z otwieraniem i zamykaniem okien, musisz wyregulować wysokość skrzydeł. Czynność tę wykonuje się przy uchylonym oknie. Najpierw należy usunąć osłonę zawiasu, a następnie dokręcić widoczną od góry śrubę regulacyjną w prawo, używając do tego klucza imbusowego SW4. W ten sposób skrzydło okienne zacznie się unosić. Następnie sprawdź, czy okno bez problemu otwiera się i zamyka. Jeśli nie, spróbuj poluzować śruby w lewą stronę lub dokręcić je mocniej w prawą. Gdy już wszystko działa jak należy, dokręć osłonkę na zawias.