Drzwi aluminiowe – cechy | zastosowanie stolarki aluminiowej
W kolejnej odsłonie zajmiemy się drzwiami zewnętrznymi z aluminium. Aluminium to metal lekki
i wytrzymały. Dzięki tym właściwościom stosuje się go m.in. do konstrukcji samolotów. Nic więc dziwnego, że postanowiono również wykorzystać te zalety materiału do budowy innych konstrukcji, np. stolarki drzwiowej i okiennej. Czym cechują się zatem drzwi aluminiowe?
Wykonane z tego materiału (w zasadzie z jego stopów) drzwi są wyjątkowo odporne na niekorzystne oddziaływanie atmosfery, nawet w dużym zakresie temperatur. Nie korodują. Dlatego też przez długi okres zachowują swoje wymiary i właściwości techniczne. Użytkowanie drzwi aluminiowych nie wymaga stosowania wielu zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwacji. Użyty do ich budowy materiał sprawia, że drzwi takie przy zachowaniu niewielkiej masy są bardzo wytrzymałe. Stąd też, przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń są często wybierane jako drzwi antywłamaniowe. Dodatkowo profile drzwi aluminiowych zbudowane są na podobnej zasadzie, co drzwi PCV – są wielokomorowe. Zarówno wewnątrz ościeżnicy, jak i wewnątrz komór umieszcza się wypełnienie
w postaci materiału termoizolacyjnego, dzięki czemu drzwi te mają niski współczynnik przenikania ciepła. Technologia obróbki aluminium pozwala na dość dowolne kształtowanie elementów konstrukcyjnych stolarki, czy to w procesie tłoczenia, czy obróbki termicznej, zatem w ofercie pojawiają się modele o wyjątkowych, nowoczesnych walorach estetycznych. A jeśli kogoś odstręcza nowoczesny wygląd – drzwi takie można pokrywać okleinami, malować proszkowo lub anodować.
Wyroby aluminiowe – zastosowanie
Wykorzystanie stolarki aluminiowej w budownictwie jednorodzinnym w Polsce dopiero się rozwija, drogę torują jednak deweloperzy stawiający budynki do celów komercyjnych. Drzwi, okna, witryny wystawowe, ale również okna tarasowe czy balkonowe, wszędzie tam wykorzystanie aluminium wkracza coraz odważniej. Zaletą jego zastosowania jest możliwość tworzenia z niego różnych kształtów oraz naprawdę dużych rozmiarów elementów konstrukcyjnych. Co ciekawe, stolarka aluminiowa dobrze spisuje się w formie okien lub drzwi przesuwnych. Ale materiał ten sprawdza się nie tylko w formie drzwi zewnętrznych, także jako element wyposażenia wnętrz. Stolarka aluminiowa wykorzystywana jest często do budowy przepierzeń, partycji pomieszczeń czy ruchomych ścianek.